Munkatársaink
Rácz Lajos a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karának egyetemi tanára. 1988-ban szerzett földrajz-történelem szakos középiskolai tanári oklevelet a József Attila Tudományegyetem Természettudományi karán. Kutatási területe az újkori Magyarország éghajlati-környezeti változásainak rekonstrukciója történeti források alapján, a Christian Pfister professzor által alapított berni klímatörténeti iskola tagja. 1989-ben egyetemi doktori, 1995-ben kandidátusi fokozatot, 2004-ben pedig MTA doktora címet szerzett. Hosszabb időn keresztül ösztöndíjasként dolgozott Svájcban, Franciaországban, Csehországban, Hollandiában és Németországban. Hosszabb ideje oktat, illetve oktatott a Szegedi Tudományegyetem mellett, a Szent István Egyetemen, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, a Közép-európai Egyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Alapító tagja az Európai Környezettörténeti Társaságnak (2001), és a Nemzetközi Éghajlattörténeti Társaságnak (2012). Tagja a Belvedere Meridionale (Szeged), a Global Environment (Cambridge) és az Economic- and Ecohistory (Zágráb) című tudományos folyóiratok szerkesztőbizottságának.
Társadalomkutató, aki tanult történelmet, szociológiát, politológiát, újságírást, jogot. 2008-ban PhD fokozatot szerzett, 2017-ben habilitált. A Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének alapító tagja, majd Romológiai Kutatócsoportjának vezetője. Egyetemi oktató, tanszékvezető főiskolai tanár. 2007 és 20013 között, a tisztség megszüntetéséig, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosaként dolgozott. Jelenleg az MTA TK Kisebbségkutató Intézetében kutató, valamint a Szegedi Tudományegyetemen tanárként dolgozik.
Számos kutatási program tagja és vezetője. Az elmúlt évtizedben több mint 120 különböző tudományos írást tett közzé, több száz tudományos előadást tartott. Oktatói munkája során több tucat szakdolgozatot írtak hozzá, sok ezer hallgatót vizsgáztatott, tucatnyi tantárgyat tanított, több oktatási program akkreditációja fűződik a nevéhez. Van olyan hallgatója, aki már Junior Príma díjas.
Napjainkban legfontosabb célkitűzése a Magyarországon élő nemzetiségi közösségek helyzetének tudományos-elemző bemutatása, a roma közösségek társadalmi integrációjával összefüggő kérdések tudományos mélységű feltárása, valamint a fiatal roma értelmiségek, leendő tudományos szakemberek új generációjának támogatása.
Részletes információk kutatásairól, olvasható publikációi és aktuális tudományos eredményei a www.kallaierno.hu oldalon.
Kutatási érdeklődése:
Ifjúságszociológia, Értékszociológia, Családszociológia, Kollektív emlékezet és a történelemtanítás, Egyetemi életszakasz, Felsőoktatás és munkaerőpiac kongruenciája, Az ifjúság társadalmi részvétele, Ifjúsági mozgalmak
Tudományos testületi tagságai:
MTA köztestületi tag (2014-) (MTA azonosító: 10043136)
Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete Állampolgári nevelés és oktatási jogok szakosztály vezetője (2013-)
MTA–SZTE Elbeszélt Történelem és Történelemtanítás Kutatócsoport vezetője (2016-)
MTA Tantárgy-pedagógiai Programtanács tagja (2016-)
MTA Szegedi Területi Bizottság Szociológiai munkabizottság elnöke (2017-)
(Feltöltés alatt)
(Feltöltés alatt)
Kiss Mária Rita főiskolai docens, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógiai Kar Alkalmazott Társadalomismereti és Kisebbségpolitikai Intézet, Alkalmazott Társadalomtudományok Tanszék oktatója. Történelem-orosz szakos diplomáját a József Attila Tudományegyetemen, politológus végzettségét az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerezte. Ugyanitt folytatott a PhD fokozat megszerzésére irányuló tanulmányokat. Közel 40 publikáció szerzője, több előadást tartott hazai és külföldi konferenciákon. Kutatási területe a magyar politikai gondolkodás története [vö. szerkesztett kötete: The Voyage of Hungarian Christian Democracy to the Heart of Europe (2016)] és a társadalomismereti, állampolgári kompetenciák iskolai fejlesztése [vö. Innovatív módszertani megoldások a fiatalok társadalmi szerepekre való felkészítésében I-III. kötet (2015-2016)]. Az állampolgári kompetenciák fejlesztése terén gyakorlati tevékenységet is folytat. 2014-2017 között szakmai vezetője volt az Online Demokrácia Activity országos társadalomismereti tanulmányi versenynek. A magyar politikai gondolkodás története, politikai kommunikáció, politikai kultúra és politikai szocializáció, szociálpolitika tárgyköreihez tartozóan tart előadásokat, vezet gyakorlati órákat.
Kiss Gábor Ferenc főiskolai docens, az SZTE JGYPK Alkalmazott Társadalomismereti és Kisebbségpolitikai Intézet Regionális Történeti és Honismereti Szakcsoport vezetője.
Kutatási területe az I. és a II. világháború története, 20. századi hadtörténet, Magyarország története a 20. században, katonalevelek az I. és a II. világháborúban, helytörténet.
Történelem-könyvtár szakos diplomát az intézmény jogelődjén, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán szerzett, majd a József Attila Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szerzett történelem szakos egyetemi diplomát. Ugyanezen kar Történelemtudományi Doktori Iskoláján szerzett doktori (PhD) fokozatot 2012-ben. Már egyetemi évei alatt bekapcsolódott főiskolán folyó oktatási és tudományos munkába, majd az akkori Történettudományi Tanszék oktatójaként dolgozott annak megszűnéséig.
A Belvedere Meridionale (Történelem és társadalomtudományok) folyóirat főszerkesztője, a Belvedere Meridionale Kiadó szerkesztője. Számos könyv és tanulmány szakmai lektora. Tagja a Magyar Történelmi Társulatnak. A Magyar Hadtudományi Társaság tagja, a Szegedi Tagozat elnöke. A Magyar Tudományos Akadémia – Szegedi Tudományegyetem Elbeszélt Történelem és Történelemtanítás Kutatócsoport tagja, titkára, a II. világháborús munkacsoport vezetője. A karon működő Oral History Kutatócsoport tagja. Az Emlékeztető folyóirat szerkesztőbizottságának tagja. Az SZTE BTK Történettudományi Doktori Iskolájának témavezetője (témakiírása: A háború és infrastruktúrája: fegyveres erők, gazdaság és társadalom a 20. században). A szervezője a 2013 óta megrendezett Kárpát-medencei Fiatal Magyar Történészek Tábora rendezvénynek. Számos kiállítás (A Nagy Háború emlékezete, Trianon) és konferencia kurátora, szervezője. Tanítványai rendszeres résztvevői az OTDK intézményi és országos fordulóinak, ahonnan eddig több különdíjat és helyezést is elhoztak.
József Attila Tudományegyetem BTK-án 1986-ban szerezett magyar-történelem-latin speciális képzés szakos középiskolai tanár diplomát. 1995-ben diplomázott a Szegedi Hittudományi Főiskola Levelező Tagozatán.
1987-ben a Móra Ferenc Múzeum történész-muzeológusa lett. 1997-től ugyanitt főmuzeológus. 2006-2007-ben a Csongrád megyei múzeumi szervezethez tartozó szentesi Koszta József Múzeum megbízott igazgatója. 2008-2011 között a Móra Ferenc Múzeum tudományos titkára, 2011-2014 között tudományos igazgatóhelyettese és a múzeum tudományos tanácsának vezetője. Közben 2012-2013-ban a múzeum történeti osztályát is vezette, 2013-2014-ben a Bálint Sándor-gyűjtemény kezelője. 2014-2018 között kulturális referensként, 2019-től pedig tudományos munkatársként tevékenykedett. Vezette a Szegedi és a Makói Települési Értéktár Bizottságot.
1988-tól hosszú éveken át óraadó tanára a JATE BTK Középkori és Koraújkori Magyar Történeti Tanszékének, a Szegedi Hittudományi Főiskolának. Oktatott a SZTE Kommunikációs és Médiatudományi Tanszékén, a Budapesti Médiaintézetben, a SZTE BTK Könyvtártudományi Tanszékén, a SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékén és a Gál Ferenc Főiskolán.
1996-ban dr. univ., 2002-ben PhD fokozatot szerzett.
(Feltöltés alatt)
Intézetünk nyugállományba vonult munkatársai
(Feltöltés alatt)
(Feltöltés alatt)
Nagy Miklós egyetemi docens, diplomáját 1980-ban szerezte a JATE Bölcsészettudományi Karának történelem-francia szakán valamint 1987-ben az ELTE Bölcsészettudományi Karának Politológia szakán. 1991-től a JGYPK Francia Tanszékének főiskolai adjunktusa illetve docense, 2008 óta az Alkalmazott Társadalomismereti Tanszék főiskolai illetve egyetemi docense. 2012 óta az SZTE ÁJTK Nemzetközi Tanulmányok szak valamint az SZTE Frankofón Egyetemi Központ oktatója. Dr. univ fokozatot 1987-ben, PhD fokozatot 2001-ben szerzett történelemtudományból. Fő kutatási területe Franciaország legújabb kori politikatörténete és az Európai Unió intézményrendszere, amely témákból 3 magyar és 3 francia nyelvű önálló kötete jelent meg. 40 publikáció szerzője, hazai és külföldi konferenciák résztvevője, a Strasbourg-i és a Montpellier-i egyetemek vendégtanára, Erasmus csereprogramok rendszeres oktatója. Az SZTE BTK Történettudományi Doktori Iskolájában opponensi és vizsgáztatói feladatokat lát el. Az SZTE JGYPK Külügyi Bizottságának valamint a szegedi Alliance Française Kulturális Egyesület intézőbizottságának tagja.